Czym jest różnicówka i dlaczego trzeba ją mieć w domu?

Planując budowę własnego domu oraz doprowadzając do budynku prąd, należy pamiętać o tym, aby wyposażyć także budynek w wiele urządzeń ochronnych. Ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa domownikom przed, na przykład porażeniem prądem.

Bardzo istotne jest, aby zamontować na przykład różnicówkę. Jest to potoczna nazwa wyłącznika różnicowoprądowego, który można spotkać praktycznie w każdym domu. W jaki sposób działa to urządzenie oraz jakie jest jego zastosowanie?

Działanie różnicówki

Wyłącznik różnicowoprądowy inaczej nazywany RCD to bardzo istotnr wyposażenie każdego domu. W jaki sposób działa to urządzenie? W skrócie można powiedzieć, że odcina ono dostęp prądu. Gdy zauważy,  że prąd, który wpływa jest innego natężenia, niż prąd, który wypływa z urządzenia, w momencie tych różnic, urządzenie odcina dostęp prądu. Przede wszystkim chroni to przed porażeniem prądem. Kolejnym jego zadaniem jest ochrona urządzeń przed zniszczeniem się, a także ochrona instalacji elektrycznych przed, na przykład przegrzaniem się.

Warto zaznaczyć także, że różnicówka chroni przed powstawaniem pożarów. Pamiętajmy jedynie, aby wyłącznik różnicowoprądowy sprawdzać regularnie raz w miesiącu, czy rzeczywiście dobrze on działa, dzięki temu unikniemy problemów.

Jak wybrać dobrą różnicówkę?

Dobrze jest także wyposażyć własny dom w wyłącznik nadprądowy, dzięki temu różnicówka będzie współgrać z wyłącznikiem i dodatkowo ochraniać nasz dom. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naprawdę ważne, dlatego wybierając odpowiednie urządzenie, kierujmy się wysokim standardem oraz jakością wykonania.

Z pewnością bardzo dobrą propozycją jest wybór urządzeń u producenta Schneider Electric: https://www.se.com/pl/pl/, który zajmuje się produkowaniem różnorodnych elementów związanych z elektroniką. Z pewnością znajdziecie tam również różnicówkę, a także inne tego typu urządzenia. Kupującym Schneider Electric macie pewność, że dokonuje cię bardzo dobrego wyboru.

Polecane artykuły