Czym jest serwonapęd i gdzie jest wykorzystywany?

W obecnych czasach bardzo szybko rozwija się automatyka przemysłowa, nic dziwnego, inżynierowie automatyki są osobami bardzo rozchwytywanymi, nadal także jest ich niewielu na rynku pracy.

Serwonapędy najprościej mówiąc, służą do napędzania maszyn i gwarantują ich prawidłową pracę. W jaki sposób one działają i o co chodzi w ich użytkowaniu?

Do czego służy serwonapęd

Służy on przede wszystkim do pozycjonowania osi według odpowiednich parametrów ruchu przyjętych przez inżyniera, który programował maszynę. Parametrami tymi są oczywiście przyspieszenie, prędkość oraz pozycja. Główną zaletą serwonapędów jest to, że można utrzymać stałą prędkość, pozycję, czy przyspieszenie niezależnie od panujących warunków pracy oraz bardzo często zdarzających się zakłóceń.

Budowa serwonapędu

Serwonapęd zbudowany jest przede wszystkim z silnika elektrycznego zasilanego prądem stałym lub przemiennym, w zależności od rodzaju urządzenia. Ponadto serwonapęd zawiera także czujnik, a także odpowiedni sterownik. Najprościej mówiąc, praca serwonapędu odbywa się w układzie zamkniętym, na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Należy jedynie pamiętać, aby wykorzystywać dobry wzmacniacz, w celu zapewnienia odpowiedniej pracy maszyny od sterownika do silnika.

Gdzie można stosować serwonapędy

Jakie znajdują serwonapędy zastosowanie? Przede wszystkim w przemyśle, tam gdzie praca maszyn jest niezwykle ważna i zależy przede wszystkim na płynnych ruchach i odpowiedniej prędkości. Serwonapędy często znajdują swoje zastosowanie we wtryskarkach czy maszyna w służących do wiercenia.

Ze względu na swoje precyzyjna zastosowanie warto szukać serwonapędów u renomowanych producentów. Takim producentem jest z pewnością Schneider Electric. Jeśli zajrzyjcie na stronę: https://www.se.com/pl/pl/ z pewnością wybierzecie odpowiednie komponenty do swoich potrzeb. Warto prześledzić ofertę i tym samym wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Polecane artykuły