Czy warto wyposażać domy w ograniczniki przepięć?

Decydując się na postawienie własnego domu, chcemy, aby był on przede wszystkim bezpieczny. Jak wiadomo, żywioły często bywają niebezpieczne zarówno woda, jak i prąd, wyładowania atmosferyczne, mogą być tragiczne w skutkach dla domu.

Dziś przyjrzymy się urządzeniu nazywanym ogranicznikiem przepięć, który powinien zapobiegać przepalaniu się urządzeń, podczas wyładowań atmosferycznych. Czy warto zatem montować go w domach? Czy jest to jedynie fanaberia?

Przepięcia mogą powstawać podczas wyładowań atmosferycznych i doprowadzić do zniszczenia izolacji, a także do spalenia różnorodnych urządzeń na prąd. Aby skutecznie zapobiegać tego typu zjawiskom, warto zamontować ogranicznik przepięć. Jak można podzielić to urządzenie? Wyróżniamy trzy rodzaje ograniczników przepięć: odcinające, ograniczające oraz kombinowane. Każdy z tych ograniczników służy właściwie do czegoś innego, pozostaje natomiast pytanie, czy rzeczywiście warto montować ograniczniki przepięć w domach?

Ograniczniki przepięć w domach

Odpowiedź brzmi, jak zwykle to zależy. Wiele zależy od tego, jak wygląda nasz dom, czy jest on rzeczywiście duży, czy mamy bardzo dużo urządzeń, a także, w jakim stylu jest zbudowany itp. Rzeczywiście najlepiej poradzić się osoby kompetentnej, czyli poprosić o pomoc elektryka. Osoba ta powinna udzielić nam odpowiedzi, czy w danym miejscu poleca montować ogranicznik przepięć, czy też nie. Urządzenie oczywiście nie należy do najtańszych, jednak w niektórych przypadkach rzeczywiście warto w niego zainwestować.

Ograniczniki od polecanych producentów

Na pewno pamiętajmy o tym, że jeśli już zdecydujemy się na montaż ogranicznika przepięć w domu, warto postawić na urządzenie od renomowanego producenta. Dlaczego jest to takie ważne? Obcowanie z prądem jest niebezpieczną sprawą, warto zatem dokładnie sprawdzać instalację oraz wszystkie urządzenia. Zaglądając na stronę Schneider Electric: https://www.se.com/pl/pl z pewnością znajdziecie odpowiedni ogranicznik dla własnych potrzeb. U producenta znajdują się zarówno ograniczniki idealne do biura oraz pomieszczeń firmowych, jak i ograniczniki idealne do domów oraz mieszkań.

Polecane artykuły