Czym jest kabel Ethernet i jaki jest jego zastosowanie?

Niewielu z nas wyobraża sobie jeszcze świat bez dostępu do internetu. Kafejki internetowe dawno poszły w zapomnienie i obecnie praktycznie w każdym domu jest stałe łącze. Aby jednak podłączyć internet, potrzeba odpowiednich urządzeń.

Niezbędnym elementem służącym do podpięcia internetu w domu jest oczywiście kabel Ethernet. Czym właściwie on jest i w jaki sposób się go użytkuje?

Kabel Ethernet, inaczej kabel sieciowy to nic innego, jak urządzenie, które przesyła dane pomiędzy dwoma stacjami. Możemy oczywiście wyróżnić kilka typów kabla Ethernet. Bardzo popularny jest typ A oraz typ B. Choć najbardziej polecanym kablem jest oczywiście kabel Ethernet prosty, który jest uniwersalnym rozwiązaniem i pozwala na podłączenie różnego rodzaju urządzeń.

Jak dobrać kabel Ethernet?

Pamiętajmy oczywiście o tym, że kabel Ethernet musi być odpowiednio dobrany do urządzenia. Pierwszą podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest jego wielkość. Warto postawić na kabel Ethernet o bardzo długim zasięgu, ponieważ zazwyczaj nie mamy dostępu do urządzenia przesyłowego, czyli do routera bezpośrednio obok. Musimy zwrócić uwagę także na ekranowanie oraz typ końcówki. Sprawdźmy dokładnie, czy potrzebujemy końcówki typu A, czy typu B. Być może zakupimy kabel uniwersalny?

Głównym zastosowaniem kabla Ethernet jest fakt, że pozwala on na przesyłanie jednostajnie internetu, dlatego zapewnia stałe łącze. Korzystając z WiFi lub innego tego rozwiązania, na przykład sieci komórkowej, nie zawsze mamy możliwość wykorzystywania 100% zasięgu. Warto zatem mieć choćby jednej kabel Ethernet u siebie w domu, który w razie potrzeby będziemy mogli wykorzystać.

Pamiętajmy oczywiście o tym, aby zakupić kabel Ethernet oraz inne urządzenia elektryczne i internetowe u renomowanych producentów. Jeśli chodzi o dobre kable Ethernet, znajdziemy je oczywiście u Schneider Electric. Jest to czołowy producent tego typu urządzeń. Zaglądając na stronę internetową: https://www.se.com/pl/pl/, z pewnością odnajdziecie najlepiej dopasowane produkty do swoich potrzeb, a przede wszystkim wysokojakościowe a na tym nam głównie zależy.

Polecane artykuły