Jak działają przekaźniki czasowe?

Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak wiele rzeczy elektrycznych otacza nas każdego dnia. Korzystamy z różnorodnych urządzeń na prąd, nie zdając sobie sprawy z tego, jak sporo elementów bardzo potrzebnych znajduje się w środku tych urządzeń.

Jednym z takich elementów jest oczywiście przekaźnik czasowy, który jest stosunkowo prostym urządzeniem w budowie, jednak niezwykle przydatnym. W jaki sposób działa zatem?

Przekaźniki czasowe wykorzystywane są na co dzień w automatyce oraz w przemyśle, jednak bardzo często stosowane są także w urządzeniach typowo domowych. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przekaźniki czasowe pozwalają na automatyczne sterowanie czasem startu urządzeń lub, na przykład na opóźnienie włączania i wyłączania oświetlenia.

Gdzie znajdują się przekaźniki czasowe?

Urządzenia te możemy znaleźć w różnorodnych oświetleniach, w wentylacjach czy ogrzewaniu. A w zasadzie można je spotkać wszędzie tam, gdzie można zastosować automatyczne włączanie i wyłączanie urządzeń. W bardzo wielu pralkach czy zmywarkach także jest funkcja opóźnionego startu, czyli zaprogramowania czasu rozpoczęcia ich pracy. W takich urządzeniach też możemy spotkać oczywiście przekaźniki czasowe.

Jakie wyróżniamy przekaźniki czasowe?

Możemy oczywiście wyróżnić kilka przekaźników czasowych, do popularnych należą jednofunkcyjne, wielofunkcyjne oraz z opóźnionym odpadaniem. Ostatni przekaźnik jest niezwykle ciekawy, ponieważ pozwala na zasilanie danego urządzenia jeszcze przez jakiś czas po tym, jak zniknie napięcie sterujące, czyli przepływający prąd. Warto także pamiętać, aby zaopatrzyć się w polecane przekaźniki czasowe, które spotkamy u renomowanych producentów.

Gdzie kupić przekaźniki czasowe?

Najlepszym rozwiązaniem na kupno przekaźników czasowych jest skorzystanie z polecanych stron. Jeśli nie wiemy, możemy zapytać znajomych lub firmy, które zajmują się sprzedażą tego typu przekaźników czasowych i polecą nam strony producentów. Jedną z lepszych stron producentów jest Schneider Electric: https://www.se.com/pl/pl/, znajdziemy tam bardzo wiele różnorodnych przekaźników czasowych, które z pewnością przypadną nam do gustu oraz będziemy mieć pewność, że korzystamy z urządzeń, które będą służyć przez wiele lat.

Polecane artykuły