Prawidłowa praca silników indukcyjnych i krokowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Już od dziesięcioleci, silniki różnorakiej maści stanowią integralny element wielu gałęzi przemysłu. Napędzamy nimi maszyny pakujące tudzież roboty, zajmujące się składaniem części samochodowych. Nie dziwi więc fakt, że ich odpowiedni dobór jest kwestią niezwykle istotną dla wielu przedsiębiorców. Na rynku dostępne są bowiem zarówno tradycyjne silniki krokowe, będące udoskonalonymi następcami swoich odpowiedników sprzed ponad stu lat, jak i nowoczesne modele indukcyjne. Należy przy tym pamiętać, że nawet najskuteczniejszy silnik nie zda nam się na wiele, jeśli nie dobierzemy mu odpowiednich komponentów, czuwających nad prawidłowością jego pracy. Softstarty i specjalistyczne przekaźniki są tu bowiem tak samo istotne, co zakup samych napędów. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych nowoczesnych rozwiązań.

Podzespoły, współpracujące z silnikami indukcyjnymi

Jedną z podstawowych form ochrony silnika indukcyjnego przed awariami fazy oraz przeciążeniami jest montaż przekaźnika termicznego. Te kompaktowe urządzenia pozwalają również na uniknięcie poważnych uszkodzeń maszyny, spowodowanych nagłym utknięciem silnika. Przekaźnik monitoruje temperaturę uzwojenia silnika, przestawiając styk pomocniczy w momencie, gdy jej wartość przekroczy dozwolony poziom. Należy przy tym pamiętać, że czas wyzwolenia jest zależny zarówno od obciążenia wstępnego przekaźnika, jak i natężenia prądu. Równie przydatnym rozwiązaniem jest tu też tzw. softstart, przeznaczony do bezpiecznego rozruchu silnika indukcyjnego. Wykorzystany we właściwy sposób, pomoże on użytkownikowi w zniwelowaniu ryzyka wystąpienia szkodliwych udarów.

Nowoczesne silniki krokowe

Współczesny silnik krokowy to urządzenie zasilane impulsowo prądem elektrycznym, odznaczające się znakomitym czasem reakcji na zmianę prędkości obrotowej. Maszyny te znajdują obecnie zastosowanie w produkcji aparatury diagnostycznej, drukarek tudzież półprzewodników. Niewątpliwym atutem tego typu urządzeń jest również znakomita wszechstronność, zapewniona przez szeroką gamę akcesoriów. Coraz częściej wykorzystują też one technologię Plug and Play, pozwalającą na rozpoczęcie pracy zaraz po podłączeniu maszyny do prądu. Przykładem są tu chociażby silniki BRS2 i BRS3, oferowane przez firmę Schneider Electric – renomowanego producenta maszyn i komponentów, takich jak wspomniane wcześniej przekaźniki termiczne.

Polecane artykuły