Wyłącznik nadprądowy – co to takiego jest?

Choć tak naprawdę niewiele osób słyszało o wyłączniku nadprądowym, warto zaznaczyć, że jest to urządzenie, które pojawia się praktycznie w każdym domu, mieszkaniu lub innym budynku użyteczności publicznej.

Wyłącznik to nic innego jak popularny bezpiecznik. Przypomina on niewielką skrzynkę z przełącznikami, które ustawione w określony sposób, świadczą o tym, że prąd jest włączony lub też nie. Czasami dochodzi do momentu, tak zwanego wybicia bezpieczników. Oznacza to nic więcej, jak to, że przełączniki urządzenia zostały ustawione w innej pozycji. Jakie zastosowanie może mieć wyłącznik nadprądowy? Dlaczego jest tak ważne, aby zamontować urządzenie od dobrego producenta?

Wyłącznik nadprądowy jest bardzo ważnym urządzeniem, które w zasadzie musi być w praktycznie w każdym budynku, ponieważ chroni on przed zwarciami oraz przeciążeniami na linii elektrycznej. Co to właściwie oznacza?

Wyłącznik nadprądowy a przeciążenia elektryczne

Przeciążenie elektryczne występuje wtedy, gdy przez obwód elektryczny przepływa znacznie większa ilość prądu, niż jest dopuszczalna. Przewód zaczyna się wtedy podgrzewać i może dojść do spalenia się kabli. Dzięki wyłącznikowi nadprądowemu możemy mieć pewność, że nie dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji, ponieważ dopływ prądu zostanie odcięty. Przełącznik tego urządzenia zostanie umieszczony w dolnej pozycji.

Wyłącznik nadprądowy a zwarcie

Zwarciem nazywamy sytuację, gdy dojdzie do połączenia przewodu fazowego i neutralnego . W obwodzie prądu pojawia się prąd zwarciowy o bardzo dużym natężeniu, może dojść niestety do pożaru. Bardzo wiele osób myli zwarcie z przeciążeniem, natomiast są to dwa odrębne zjawiska. Wyłącznik nadprądowy chroni budynek przed wystąpieniem zwarcia, ponieważ ponownie odłącza dostęp prądu automatycznie. 

Pamiętajmy o tym, że przed zastanawianiem się nad kupnem wyłącznika nadprądowego, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, a także na wysoką jakość. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego warto decydować się na naprawdę dobre urządzenia, na przykład od Schneider Electric. Zaglądając na stronę: https://www.se.com/pl/pl/ możecie zdecydować się na określone modele.

Polecane artykuły