Czym jest wyłącznik krańcowy?

Chociaż wszelkie wyłączniki kojarzą nam się zapewne głównie z osprzętem naściennym, na przykład łącznikiem świecznikowym, w rzeczywistości pojęcie to dotyczy znacznie szerszej grupy elementów elektrycznego środowiska firmy. Mowa tu, między innymi, właśnie o krańcówkach. Te niezwykle proste, nieskomplikowane elementy odgrywają niezwykle istotną rolę w działaniu urządzeń elektromechanicznych oraz większych maszyn. Ze względu na charakterystykę swojego działania, krańcówki elektryczne stanowią stały element wyposażenia wszystkich urządzeń, obecnych w automatyce przemysłowej. W niniejszym artykule opowiemy o tych podręcznych czujnikach.

Działanie krańcówek elektrycznych

Krańcówka odpowiada za wykrycie osiągnięcia limitu dozwolonego zakresu przemieszczenia elementu ruchomego. Czujniki tego typu umieszcza się wewnątrz obudowy lub innej, stałej części urządzenia. Krańcówki elektryczne usprawniają wówczas procedurę pozycjonowania inkrementalnego, do którego nie jest zdolny sam sterownik urządzenia. To właśnie wyłącznik krańcowy wyznacza bowiem położenie poruszającego się elementu, jak chociażby głowicy drukarki. Czujniki tego typu wykorzystuje się również do zakończenia pracy napędu, w momencie, gdy limit zakresu ruchu zostaje osiągnięty. Z tego też powodu, krańcówka uchodzi w automatyce za niezwykle przydatne zabezpieczenie maszyn, wyposażonych w napęd elektryczny, pneumatyczny lub hydrauliczny.

Rodzaje krańcówek elektrycznych

Podobnie jak wyłączniki naścienne, jak łączniki świecznikowe lub schodowe, także i krańcówki występują na rynku w wielu wariantach. Każdy z nich odznacza się przy tym nieco innym działaniem. Najprostszym wariantem czujnika krańcowego są tu modele stykowe. Wyposażone w popychacze tudzież dźwignie, pełnią one rolę swoistych przycisków monostabilnych, którymi operuje element ruchomy maszyny. Istnieją także krańcówki o stykach normalnie zwartych lub otwartych oraz modele ze stykami przełącznymi, o pojedynczym wyprowadzeniu wspólnym. Wybierając wyłączniki dla firmowych maszyn, powinniśmy stawiać wyłącznie na elementy sprawdzone i bezpieczne, pochodzące od zaufanych producentów. Przykładem jest tu chociażby firma Schneider Electric, specjalizująca się w opracowaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii.

Polecane artykuły