Jak usprawnić efektywność energetyczną zakładu?

Współczesny przemysł bazuje w ogromnej mierze na zaawansowanej elektronice. To właśnie ona umożliwia bowiem firmom sprawny przesył istotnych informacji, a także gwarantuje szybką produkcję, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji i bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że wydajne systemy wymagają odpowiedniego dostosowania instalacji elektrycznej do potrzeb przemysłowych. Mowa tu w szczególności o jej centralnych elementach, takich jak rozłącznik izolacyjny, należący do tzw. aparatury modułowej. To właśnie one chronią bowiem zakład przed kosztownymi zastojami, spowodowanymi najczęściej nieoczekiwanymi zwarciami tudzież przeciążeniami. Podczas dyskusji o efektywności energetycznej we współczesnym przemyśle, coraz częściej poruszany jest także temat kompensacji mocy biernej, zapewnionej przez baterie kondensatorów. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Rozłączniki izolacyjne, różnicówki i pozostałe elementy aparatury modułowej

Aparatura modułowa obejmuje najistotniejsze komponenty każdej instalacji elektrycznej. To właśnie z tego powodu, specjaliści uczą się czytania schematu podłączenia różnicówki już na samym początku swojej kariery. Urządzenia te chronią bowiem zarówno samą instalację, jak i podłączone do niej urządzenia, przed poważnymi uszkodzeniami. Do aparatury modułowej wliczamy także liczniki, informujące dostawcę prądu o ilości zużytej energii. Dobierając tego typu sprzęt dla danego obiektu, warto postawić na sprawdzone, spójne rozwiązania, gwarantujące optymalną współpracę rozłączników izolacyjnych z pozostałymi urządzeniami. Znakomitym przykładem jest tu chociażby seria Acti 9, opracowana przez markę Schneider Electric. Rozwiązania ją tworzące opierają się na inteligentnych technologiach, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji, ale również pomagają w znacznym obniżeniu opłat za energię.

Baterie kondensatorów – skuteczny sposób na zwiększenie firmowych oszczędności

Większość urządzeń, instalowanych na terenie firm, pobiera zarówno moc czynną, jak i bierną. Moc czynna jest zamieniana na ciepło strat oraz pracę użyteczną. Energia bierna krąży z kolei pomiędzy odbiornikiem a źródłem energii. I chociaż ten typ energii jest niezbędny do prawidłowej pracy urządzeń, tak jego nadmiar może doprowadzić do przedwczesnego zużycia przewodów oraz zwiększenia kwot, naliczanych za zużycie prądu. Z tego też powodu, warto rozważyć zakup baterii kondensatorów, stabilizujących pracę systemu energoelektrycznego i redukujących tym samym naliczane sumy.

Polecane artykuły