O czym należy pamiętać, planując zakup transformatorów oraz rozdzielnic?

Planując montaż transformatora oraz rozdzielni na terenie zakładu, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, związanych z prawidłowym doborem tego typu urządzeń. Nawet najlepsze sprzęty mogą bowiem ulec przedwczesnemu zniszczeniu wskutek montażu w miejscu, do którego nie zostały one przystosowane. Dotyczy to w szczególności rozdzielnic, umieszczanych zarówno na zewnątrz obiektów, jak i w szerokiej gamie pomieszczeń, od korytarzy, po hale produkcyjne. A ponieważ oba typy urządzeń odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całej instalacji, należy przyjrzeć się zarówno ich rodzajom, jak i generalnym planom montażowym. Oto, co należy wiedzieć na ten temat.

Dobór transformatora

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu urządzeń – olejowe i suche żywiczne. Transformatory olejowy stanowi tu klasyczne rozwiązanie, przystosowane przede wszystkim do pracy z wyższymi napięciami. Decydując się na taką opcję, przedsiębiorca powinien pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Ze względu na specyfikę swojej architektury, transformator olejowy może bowiem ulec zniszczeniu wskutek wybuchu pożaru, spowodowanego przegrzaniem. Z tego też powodu, warto stawiać tu na sprawdzone modele, jak chociażby chłodzone powietrzem modele Minera, opracowane przez firmę Schneider Electric. Warianty suche żywiczne są tu z kolei urządzeniami znacznie bezpieczniejszymi, aczkolwiek ich gabaryty mogą uniemożliwić montaż w miejscach, które nie oferują zbyt wiele wolnej przestrzeni. Specyfika ich pracy sprawia przy tym, że znajdują one zastosowanie głównie w instalacjach niskiego napięcia.

Jaką rozdzielnicę wybrać?

Wybierając rozdzielnicę, należy pamiętać przede wszystkim o uwzględnieniu ogólnych parametrów instalacji, aby umożliwić urządzeniu optymalny rozdział energii pomiędzy obwody. Nie bez znaczenia jest tu też miejsce montażu. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu lepiej sprawdzą się bowiem skrzynki podtynkowe. A jeśli urządzenie ma zostać umieszczone w miejscu wilgotnym lub przeznaczonym do pracy z chemikaliami, konieczny staje się tu zakup obudowy hermetycznej. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się również modele inteligentne. Systemy w nich wykorzystane nie tylko rozpoznają nowe urządzenia, podłączone do sieci, ale również pozwalają na lepszy wgląd w prawidłowość funkcjonowania instalacji elektrycznej.

Polecane artykuły