Rozdzielnice mieszkaniowe niskiego napięcia

Rozdzielnica elektryczna to jeden z centralnych elementów praktycznie każdej instalacji elektrycznej. Z urządzeń tych korzystają zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i obiekty użytku publicznego oraz budynki mieszkalne. W przypadku tych ostatnich, wykorzystuje się specjalistyczne rozdzielnice mieszkaniowe niskiego napięcia, nazywane też często tablicami rozdzielczymi. Rolą rozdzielnicy, bez względu na miejsce jej przeznaczenia, jest bezpieczny rozdział energii elektrycznej, a także łączenie i ochrona wszelkich obwodów oraz urządzeń sterowniczych. Ze względu na niski poziom obsługiwanego natężenia, modele mieszkaniowe są zbliżone do rozdzielnic budowlanych, słupowych czy też energetyczno-dystrybucyjnych. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

Charakterystyka rozdzielnic mieszkaniowych

Rozdzielnice mieszkaniowe tablicowe to stosunkowo niewielkie urządzenia, dostosowane do pracy z prądem o niskim natężeniu. Składają się one z tablicy modułowej, wyłączników, liczników, bezpieczników oraz wyłączników różnicowo-prądowych. Zależnie od potrzeb domowników oraz miejsca, w którym ma zostać umieszczona rozdzielnica, urządzenia te montuje się bezpośrednio na ścianie lub wewnątrz specjalnych skrzynek. Wybierając miejsce, w którym ma zostać umieszczona rozdzielnica, należy pamiętać o podstawowych regułach, związanych z bezpieczeństwem. Centralny element instalacji elektrycznej powinien znajdować się w pomieszczeniu suchym, z dala od instalacji wodociągowych tudzież gazowych. Należy również zadbać o to, aby dostęp do rozdzielnicy nie był w żaden sposób utrudniony. Dzięki temu, możliwe będzie szybkie dotarcie do niej w przypadku awarii lub pożaru. Wieszanie rozdzielnicy nad schodami lub w zapełnionym składziku zdecydowanie nie jest tu dobrą praktyką.

Nowoczesne rozdzielnice mieszkaniowe

Renomowani producenci oferują nam niezwykle wydajne, estetyczne modele rozdzielnic. Przykładem są tu chociażby rozdzielnice mieszkaniowe z serii Pragma, oferowane przez uznaną markę Schneider Electric. Wielomodułowość, nowoczesny design oraz przezroczyste drzwi to największe zalety tych niezwykle przydatnych urządzeń. Rozdzielnice Pragma mogą być montowane zarówno pod-, jak i natynkowo, obsługując prąd znamionowy od 63 do 160 A, zależnie od modelu. Duża wytrzymałość komponentów przekłada się jednocześnie na znakomitą żywotność rozdzielnicy.

Polecane artykuły