Rozdzielnice modułowe – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Już od kilku lat, rozdzielnice modułowe odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji elektrycznych. To właśnie one chronią bowiem obwody elektryczne przed uszkodzeniem oraz obniżeniem efektywności, spowodowanym zanieczyszczeniami układu. Ze względu na swoją wszechstronność oraz znakomitą skuteczność, modele modułowe uchodzą obecnie za najpopularniejsze typy rozdzielnic, także i w Polsce. Stosuje się je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i siedzibach dużych firm. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych niezwykle przydatnych urządzeń.

Rozdzielnice modułowe i ich skuteczność

Ponieważ rozdzielnice modułowe montuje się w przeróżnych miejscach, modele, dostępne na rynku, odznaczają się niezwykle szerokim zakresem poziomów szczelności. Rozdzielnice z oznaczeniem IP20-42 montuje się wyłącznie wewnątrz budynków, w pomieszczeniach ogrzewanych, sterylnych i suchych. W przypadku, gdy rozdzielnica musi zostać umieszczona na świeżym powietrzu, konieczne jest sięgnięcie po model o stopniu szczelności, utrzymanym na poziomie IP55-65. Uzyskamy wówczas pełną gwarancję, że do wnętrza skrzynki nie przedostanie się woda lub niesione przez wiatr pyły. Rozdzielnice o podwyższonym stopniu szczelności znajdują również zastosowanie w pomieszczeniach, w których panują skrajne warunki. Przykładem są tu chociażby kotłownie oraz wnętrza zakładów chemicznych.

Skrzynki rozdzielnic modułowych również odznaczają się znakomitą wszechstronnością. Na rynku dostępne są bowiem zarówno modele natynkowe, cenione za swoją prostotę montażu, jak i skrzynki podtynkowe i hermetyczne. Rozwiązania te sprawiają, że rozdzielnicę można umieścić w niewielkich pomieszczeniach oraz miejscach, w których panuje na ogół duży ruch, stwarzający ryzyko strącenia skrzynki natynkowej. Renomowani producenci, jak chociażby uznana firma Schneider Electric, oferują przy tym rozdzielnice o zróżnicowanych pojemnościach. Dzięki temu, możliwe jest dobranie ilości modułów zarówno pod kątem obecnych potrzeb, jak i planowanej w niedalekiej przyszłości rozbudowy. Wybierając rozdzielnicę, należy również wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano skrzynkę. Pozwoli to na uniknięcie wgnieceń oraz innych uszkodzeń mechanicznych.

Polecane artykuły